indie na festivalu v ulicích

Nenechte si ujít jedinečnou prezentaci indické kultury v Ostravě. Těšit se můžete na kapelu Ta Dhom Project Feat. Shri i unikátní tanečně-divadelní či tanečně-akrobatické projekty.

Program proběhne za podpory Velvyslanectví Indické republiky, The Indian Council for Cultural Relations (Indické rady pro kulturní vztahy) a společnosti Home Credit.

KATHAKALI DANCE
Jedna z hlavních forem klasického indického tance, umělecké vyjádření typické pro jihozápadní oblast Indie. Jde o žánr „hraní příběhu“, který se vyznačuje barevně složitým make-upem, kostýmy a maskami, které nosí tradičně mužští herci-tanečníci. Kořeny Kathakali nejsou zcela jasné. Plně rozvinutý styl Kathakali vznikl někdy v 17. století, ale jeho kořeny v lidovém umění lze vysledovat už v 1. tisíciletí našeho letopočtu. Představení Kathakali, stejně jako všechna indická umění klasického tance, propojuje hudbu a zpěváky s choreografií s výraznými gesty rukou a obličeje, pomocí kterých tanečník vyjadřuje myšlenky. Kathakali zahrnuje také prvky starověkých indických bojových umění a dávných atletických tradic jižní Indie. Tradičním tématem Kathakali je propojení prvků lidové mytologie s náboženskými legendami a duchovními myšlenkami hindských eposů. Moderněji pojaté skladby, při kterých se do vystoupení začaly zapojovat také ženské umělkyně, obsahují i příběhy západních kultur, například části Shakespearových her.

RAIBENSHE DANCE
Téměř zaniklá indická tradice povstala z popela a její tanečníci poprvé v Evropě!

Starověký bojový tanec s prvky akrobacie se vyvinul z prastarého bojového umění, které bylo výsostnou doménou bodyguardů krále Zaminara Bengálského. Vzhledem k tomu, že performeři byli původně vojáci, byly součástí tance nejen strach nahánějící pohyby těla a ohromující akrobatické kreace, ale také ostrá kopí. Tanec prošel přirozeným vývojem, ve kterém byla ostrá kopí nahrazena dlouhými bambusovými tyčemi, tzv. Raibansh, podle kterých dostala tato tradice své pojmenování.

KATHAK DANCE
Tradiční indický tanec z oblasti Kathak představí v Ostravě vynikající taneční sólistka Neha Seshadrinath. Držitelka uměleckého titulu „Doordarshan“ studovala u významných indických guruů 18 let. Jako hlavní tanečnice taneční skupiny „Abhinava Dance Company“ vystupovala na prestižních akcích jak v Indii, tak v Hongkongu, Velké Británii, USA, Číně, Bahrajnu, Singapuru či Jižní Africe.