va

Chcete autentický zážitek?
Poznejte ostravu očima lidí bez domova.

Sociální podnik Pragulic vznikl v roce 2012. Pragulic zaměstnává lidi bez domova jako turistické průvodce po Praze, snaží se o jejich zapojení do běžného života a dává jim tak šanci na návrat do společnosti. Projekt Pragulic se může pochlubit několika českými i mezinárodními cenami. Oba zakladatelé získali Mimořádné ocenění rektora Univerzity Karlovy za mimořádné výsledky v oblasti sociálního podnikání.

Naším cílem je nejen dát lidem bez domova šanci na výdělek a začlenění do společnosti, ale také bořit různé stereotypy o bezdomovectví, které jsou zakořeněné ve většinové společnosti. Všichni průvodci dostávají plat podle odpracovaných hodin, vedle toho se snažíme jim pomoci řešit i různé obtížné životní situace.

Pragulic umožňuje zájemcům z řad veřejnosti poznat a zažít svět lidí bez domova. Každý z našich průvodců má svou vlastní trasu, která je spojena s jeho životním příběhem.  V nabídce si to své najdou všechny věkové kategorie.

V České republice jsme jedineční, ve světě podobné aktivity existují. První podobný projekt vznikl v roce 2010 v Londýně, kde mají v současné době čtyři průvodce. Dále se nápad udělat průvodce z lidí, kteří znají i odvrácenou tvář města, uchytil v Berlíně a Paříži, od loňského roku provádějí bezdomovci zájemce také po Aténách. Dnes již existuje velké množství podobných projektů i v dalších evropských městech.

Pragulic obdržel také mnoho ocenění. Úplně první výhra – díky které vlastně vůbec můžeme existovat – byla v soutěži Social Impact Award v roce 2012. O rok později jsme ve Vídni převzali cenu za sociální inovace SozialMarie a také Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci. Pak jsme během roku 2013 ještě stihli získat ocenění v rámci Fidelity Future Impact Prize ve Švýcarsku. Spoluzakladatelka projektu Tereza Jurečková získala cenu EY Společensky prospěšný podnikatel roku a také Růžového delfína v soutěži Marketér roku.

Praktické informace

Délka prohlídky: 100–150 minut

Cena: dospělý 150 korun (případně spropitné průvodci)/ studentská, dětská, důchodce 100 kč/dobrovolné vstupné (budou dvě prohlídky, jedna s povinným vstupným a jedna s dobrovolným)

Místo srazu: bude upřesněno na stánku Pragulic na Festivalu v ulicích (je to individuální a záleží to na každém průvodci)

Časy prohlídek:

  1. 6.: 16.00 a 19.00
  2. 6.: 10.00 a 14.00

– v případě zájmu přidáme

Předregistrace a veškeré info najdete od 9. 6. ZDE: ostrava.pragulic.cz (k dispozici zde bude i formulář na registraci k prohlídce)