Dětský folklorní soubor hlubinka

Dětský folklorní soubor Hlubinka z Ostravy působí ve své současné podobě bezmála 30 let při Lidové konzervatoři v Ostravě-Přívoze, zároveň je součástí Souboru lidových písní a tanců Hlubina.

Repertoár souboru je zaměřen na zpracování lidových her, zvykoslovného, tanečního a písňového materiálu severovýchodní Moravy – folklorních regionů Slezska a Lašska. V současné době v Hlubince rozvíjí své taneční dovednosti ve věku od 4 do 16 let.

V Ostravě a jejím okolí Hlubinka vystupuje při mnoha různých příležitostech: v programech velikonočních a vánočních jarmarků, často pro seniory. V centru Ostravy před 25 lety děti z Hlubinky oživily starodávný zvyk „Vynášení Mařeny“ – vítání jara. Společně s vodáky každým rokem odemykají ostravské vodácké stezky. Děti se několikrát představily na ostravských festivalech Májová Plesná a Třebovický koláč, každoročně se v srpnu účastní mezinárodního folklorního festivalu „Folklor bez hranic Ostrava“.

Kromě toho Hlubinka sama pravidelně pořádá jarní a vánoční besídky, v lednu také svůj dětský krojovaný Bál.

Mimo Ostravu se soubor v posledních letech představil například ve Velké Bystřici, Lhotce pod Ondřejníkem, Frýdku-Místku, Dolní Lomné, několikrát na mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici – naposledy roce 2018. Děti byly několikrát v Polsku – v Lublinci, Ratiboři, Wilamovicích. Vystupovaly na Slovensku, v roce 2019 v Maďarsku a Chorvatsku.

Aktivity Hlubinky jsou velmi různorodé. Děti si vytvořily výborný kolektiv, rády jezdí na pravidelná jarní a podzimní tanečních soustředění, v létě na taneční tábory.

Od září 2021 Hlubinka přijímá nové tanečníky a tanečnice.

Informace naleznete na internetových stránkách Lidové konzervatoře v Ostravě.

Vedoucí souboru: Kateřina Macečková

www.lko.cz/lidova-konzervator/tanecni-obory/lidovy-tanec/