program ostravské univerzity

pátek 25. 6.
15.30–18.30 HUDEBNÍ PROGRAM

(na rohu ulice Poštovní a Reální)

15.30 Oleksandra Nikiforová
Oleksandra Nikiforova se narodila poblíž hlavního města Kyjeva. Zde absolvovala Kyjevské oblastní učiliště kultury a umění v oboru lidová umělecká tvorba. Na vysokou školu se vydala do České republiky, konkrétně na Ostravskou univerzitu, Fakultu umění. Absolvovala bakalářský program Sólový zpěv a pokračuje ve studiu magisterském. Dlouhodobě spolupracuje s Národním moravskoslezským divadlem jako externí sborystka. Účastnila se projektů Národního divadla moravskoslezského a Fakulty umění Ostravské univerzity Operní akademie Ostrava. Jednalo se o tyto opery: Čtyřnotová opera Toma Johnsona (2019), Škola žárlivých (2020).

Program koncertů:
‌G. Puccini: árie Lauretty „O mio babbino caro“ z opery Gianni Schicchi
F. Lehar: árie Giuditty „Meine Lippen, sie küssen so heiss“ z operety Giuditta
‌F. Loewe: píseň „I Could Have Danced All Night“ z muzikálu My Fair Lady
E. Kálmán: „Heia, Heia, in den Bergen“ z operety Čardášová princezna

16.00 NHO Crew
Seskupení přátel, volnočasových nadšenců do lidové hudby. Kromě účinkování jednotlivců v různých lidových souborech pořádáme besedy u cimbálu v klubu DOCK, kam dochází také studenti Ostravské univerzity a Janáčkovy konzervatoře.

Obsazení: Jan Šošola (prim), Václav Kolek (terc), Boris Novotný (viola), Tomáš Guba (kontrabas), Jiří Machač (cimbál)

17.30 Osamělé palačinky
Trio Daniel Dobšík, Petr Osička a Ladislav Lekavý. Repertoár tria obsahuje převážně hudební úpravy filmové hudby, občas zabrousí též do tzv. starých hitů, jež byly kdysi v top žebříčcích.

pátek a sobota 25.–26. 6.
14.00–20.00 SPORTOVNÍ, VZDĚLÁVACÍ A KREATIVNÍ PROGRAM

(naproti Kuřímu Rynku)

Sportovní stánek Katedry studií lidského pohybu Pedagogické fakulty Ostravské univerzity
Katedra studií lidského pohybu pro Vaše děti připravila krátký běžecký závod o hodnotné ceny Ostravské univerzity. Moc rádi uvidíme děti v pohybu a budeme se těšit na velké sportovní výkony. Zároveň se rodiče mohou změřit na přístroji TANITA, který měří složení těla (svaly, voda, tuky. atd.). Výsledky budou vysvětleny našimi odborníky z pracoviště.

Stánek studentů Lékařské fakulty Ostravské univerzity
Společně s ostravskými mediky se mohou malé děti stát na chvíli lékaři a zúčastnit se operace plyšového medvídka. Dospělí si zopakují základy první pomoci nebo si vyzkouší samovyšetření prsou či varlat. Nebojte, samozřejmě na umělých modelech. A to není vše – manuálně zruční jedinci si budou moci vyzkoušet i chirurgický steh. Studenti všeobecného lékařství na LF OU, kteří se vám budou věnovat, jsou členové IFMSA CZ Ostrava, což je nezisková organizace sdružující mediky po celém světě.

Experimentální kresebný workshop pro malé i velké
V rámci Festivalu v ulicích jsme si pro Vás s Katedrou výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity připravili hravý umělecký workshop. Společně budeme zkoumat limity kresby. Vyzkoušíme si nejrůznější techniky – kresbu poslepu, ústy či kresbu tyčí z výšky. Vaše výtvarná díla budeme sušit na sluníčku na kolíčcích, a tak nám budou zdobit veřejný prostor a stanou se na moment výstavním materiálem. Výstava se bude během dní proměňovat, stejně jako výtvarné techniky. Neváhejte nás tedy navštívit víckrát. Každý si přijde na své! Jde o experimentální formu umění, a proto nevadí, pokud jste například nikdy nedrželi uhel v ruce. Součástí workshopu bude také povídání o výrobě vlastních uhlů a pigmentů ke kreslení. Pojďme si společně zaexperimentovat a vytvořit něco unikátního. Těšíme se na Vás!